Stort internationellt intresse med Kina i täten vid Skånes Auktionsverks Vårkvalitetsauktion 2013

Den orientaliska avdelningen bjöd som så ofta förr på flest överraskningar och auktionens raket blev en guanyin i "Blanc-de-Chine" från Ming dynastin, Kina 1600-tal. Efter intensiv budgivning, där även kinesisktalande personal agerade vid telefonbordet, föll klubban vid hela 820.000:-. Ett annat objekt som gick högt över utrop var en Rouleauvas i "famille noire" med dekor av gudomlighet ridande på fisk och baksida av blommande körsbärsträd, Kina, Qing dynastin 1800-tal. Här blev slutpriset 110.000:-. Ett skålfat med dekor av drake i järnrött och famillerosefärger, Kina, Qingdynastin, Guangxu ropades upp till 85.000:- och en skål i Translucent porslin av utsökt kvalité med hamn- och landskapsdekor i grisaille och guld, Qingdynastin Yongzheng, Kina, klubbades för 65.000:-.

Bland konsten utmärkte sig Edvard Munchs litografi "Den stille trøster" ur sviten Alpha & Omega från 1908-09 där priset blev 140.000:-. Som en kuriositet bland den regionala skånekonsten kan noteras att den relativt okände landskronasonen Fabian Emonds, bror till Martin Emond, målning i stark kolorit från Hilleshögs dalar fick ett slutpris på 12.500:-.

På skulpturavdelningen kan framlyftas Axel Ebbes förslag till monument i Delaware år 1937 till 300-årsminnet av de första svenska invandrarna till Nordamerika, vilken fick ett slutpris på 34.000:-.

En högklassig smyckes- och uravdelning kunde bland annat bjuda på en magnifik solitärring med skena och infattning i vitguld på 18K, besatt med naturlig briljant ca. 10.5 mm på 3.88 ct. Klubban föll här efter en intensiv budgivning på 190.000:-, medan ett herrarmbandsur, Rolex Oyster Perpetual, Submariner med boett och länk i guld och med svart urtavla såldes för 120.000:-.

Bland teknicaföremålen gick en Komet musikautomat med 21 medföljande skivor från sekelskiftet 1900 för hela 35.000:-, men så kan också såväl An der schönen blauen Donau som Socialisternas marsch och utdrag ur Carmen avnjutas!

Hela auktionen avslutades med Allan Jönssons myntsamling omfattande 800 år av myntprägling. Härtill hade även utformats en separat tryckt katalog.
Bland noteringarna kan nämnas ett 1-riksdalermynt i silver, Sverige 1654 och Karl X Gustavs regeringstid, vilket klubbades för 30.000:- och ett 1-daler silvermynt, Sverige 1568 och Erik XIV:s dagar, där slutpriset blev 28.000:-.

Väl styrkta av dagens lyckade auktionsresultat vässar vi på Skånes Auktionsverk nu klorna och ser fram emot nya utmaningar och en spännande auktionshöst 2013!

Guanyin i “Blanc-de-Chine” från Ming dynastin, Kina, 1600-tal. Slutpris 820.000:-

Rouleauvas Qingdynastin, slutpris 110.000:-. Skålfat Qingdy- nastin, slutpris 85.000:-. Skål Qingdynastin, slutpris 65.000:-.

Edvard Munchs litografi “Den stille trøster” slutpris 140.000:-.

Målning Fabian Emond, slutpris 12.500:-. Skulptur, Axel Ebbe, slutpris 34.000:-. Solitärring, slutpris 190.000:-. Rolex Oyster Perpetual, slutpris 120.000:-. Komet musikautomat, slutpris 35.000:-. 1-riksdalermynt i silver, Sverige 1654, slutpris 28.000:-.

  SKÅNES AUKTIONSVERK AB Ringvägen 48SE-261 41 Landskrona   Sweden

Fax +46 (0) 418 299 90www.skanesauktionsverk.seBankgiro 5746-7623BIC ESSESESS