HÖSTKVALITÉN ÄR AVSLUTAD!

Nedan följer några av auktionens mest intressanta objekt med bilder och slutpriser.
Hela slutprislistan finner du här.

STENBORD

Skiva av Komstad-sten, originalbenställning av ek med rester av ursprunglig bemålning och initialerna NOS - BPD 1863. Höjd 77, längd 161, bredd 76 cm. Skivan med smärre kantnagg och ett hörn något avfasat. Proveniens: Helge Mattsson, Eggelsta gård, Sjöbo. Gården i samma släkt sedan 1500-talet. Klubbat för 46 000 SEK.

VAS

Stengods. Harpälsglasyr i svarta och blå nyanser. Berndt Friberg (1899-1981). 1964. Signerad Friberg Gustavsberg Studiohand F. Höjd 35.2 cm. Klubbad för 13 000 SEK.

EDVARD MUNCH 1863-1944, Norge

Litografi tryckt i svart, "Den stille trøster" Woll 361, ur sviten Alpha & Omega 1908-09. Proveniens: Hjördis Svensson Borstahusen, inköpt hos gallerist Sigurd Thornberg, Borstahusen på 1950-talet. Klubbad för 40 000 SEK.

MATTA

Knuten i silke på silkevarp. Dekor av livets träd med mytologiska djur och symboler samt djävulsfigurer med svans stående på livets källa, i polykroma färger mot tegelrött mittfält. Persien, Heriz, antik 1800-tal. 177 x 127 cm. Klubbad för 75 000 SEK.

PRAKTVAS

Glas, violett, brunt, blått och gult överfång av terrass och fåglar i förgrunden mot en fond av bergslandskap med sjö, slott och träd mot mot matt gul-vit fond. Frankrike Nancy, art nouveau 1900-talets början. Signerad Gallé på livet (Emile Gallé 1846-1904). Höjd 26.5 cm. Klubbad för 22 000 SEK

GUSTAV RUDBERG 1915-2001

Oljemålning på duk. Skuta vid backafallen på Ven. Signerad. 53 x 92 cm. Klubbad för 22 000 SEK

RING

Vitguld 18K, besatt med briljant på 2.00 ct, färg Wesselton.Klubbad för 46 000 SEK.

BORDSPENDYL

Förgylld brons. Venus stående på vagn i form av snäcka dragen av svanar följd av musicerande amorin på delfin, fris med antikens gudomligheter. Empire, omkring 1830. Klubbad för 30 000 SEK

  SKÅNES AUKTIONSVERK AB Ringvägen 48SE-261 41 Landskrona   Sweden

Fax +46 (0) 418 299 90www.skanesauktionsverk.seBankgiro 5746-7623BIC ESSESESS