REKORDHÖGA PRISER PÅ HÖSTKVALITÉN!

Söndagens kvalitetsauktion bjöd på stor spänning och dramatik då 670 objekt gick under klubban. Salen var fullsatt och det kom många internationella bud via telefon. Tusenlapparna rullade och resultatet slutade högt över förväntningarna.
Höstkvaliténs stora sensation blev oljemålningen av den turkiske nationalmålaren Seker Ahmet Ali Pascha (1841-1907) som klubbades för det otroliga rekordhöga priset av 1 650 000 SEK. Målningar av Seker Ahmet Ali Pascha är sällsynt förekommande i auktionssammanhang och dagens pris är även internationellt sett mycket högt.
Nedan följer några av auktionens mest intressanta objekt med bilder och slutpriser. Hela slutprislistan finner du här.

Läs om auktionen på Landskrona Direkt, eller
se videoklipp på SVTs Smålandsnytt, Sydnytt och Rapport eller TV4 Helsingborgsnytt.

Seker Ahmet Ali Pascha (1841-1907), Turkiet. Oljemålning. Figurer på stig i höstskrudad lövskog. Signerad och daterad 1906. Duk 89 x 130 cm. Historik: Seker Ahmet Ali Pascha studerade först måleri i Turkiet och och skickades sedan till Paris av Sultanen. Där arbetade han under sju år, först hos Gustave Boulanger och senare under Jean-Leon Gerome vid konstakademin. Efter ett år i Rom återvände han till Turkiet, där han resten av livet undervisade i konst och var verksam i sin studio i Mercan. Klubbad för 1 650 000 SEK

Jadeskiva i celadongrön jade med ställ med fint graverad dekor av sittande gudomlighet med meditationsklocka, medicinflaska, spis och skriftrullar samt vackert tecknad kalligrafi. Kina Qing dynastin, Qianlong 1736-95. Diameter 20 cm. Senare ställ i skuret och polerat trä med genombruten dekor av svampar. Total höjd i ställ 35 cm. Proveniens: Yngve Hildebrand (1895 - 1982), känd odontolog samt professor i Göteborg, samlingar tillkomna 1920 - 1950. klubbad för 210 000 SEK

Skulptur av Ilhan Koman (1921 - 1986), Turkiet/Sverige i järn med sockel av trä från 1960-talet. Total höjd 54 cm. Ilhan Koman har bland annat utfört Riksvapnet för Sveriges Riksdag.
Klubbad för 160 000 SEK

Golvlampa från Artek, modell 809 "VALAISTUSTYÖ", formgiven 1959 av Alvar Aalto (1898 - 1976). Bottenplatta och skaft med beklädnad av svart skinn, tre dubbelriktade skärmar av vitlackerade lameller. Proveniens: Tillhört arkitekten och professorn vid Lunds Tekniska Högskola Sten Samuelsson, Lund, vilken under 1960-talet samarbetade med Alvar Aalto. Utrop 12 000 - 15 000, klubbad för 65 000 SEK

Golvvas i porslin, fyrsidig med dekor i underglasyrblått och rött av de "fyra årstiderna" med människor i landskap och kalligrafi. Kina Qing dynastin Kangxi 1662 - 1722 med sex karaktäres märke och tid i botten. Höjd 51 cm. Trots alla skador, lyfte budgivningen till 320 000 SEK för den 51 cm höga vasen.

Fåtölj formgiven av Kerstin Hörlin-Holmquist (1925 - 1997). "Stora Eva" ur NK:s Trivas-serie med originalklädsel av gul ylletextil och ben av betsad bok. Plåtetikettmärkt: AB NORDISKA KOMPANIET STOCKHOLM MADE IN SWEDEN. Klubbad för 24 000 SEK.

Palatsurna i porslin med dekor i emaljfärger av "100 hjortar". Kina Qing dynastin 1800-tal eller omkring 1900. Märkt med Qianlongs märke. Höjd 46 cm. Trots glasyrsprickor runt båda hänklarna klubbades den för 101 000 SEK.

  SKÅNES AUKTIONSVERK AB Ringvägen 48SE-261 41 Landskrona   Sweden

Fax +46 (0) 418 299 90www.skanesauktionsverk.seBankgiro 5746-7623BIC ESSESESS