Vi hÄller stÀngt torsdag 25 maj och tisdag 6 juni pÄ grund av helg. Fredag 26 maj har vi stÀngt pÄ grund av personalutbildning.
UtlÀmningen Àr förlÀngd till onsdag 31 maj.

Due to holidays in Sweden we are closed Thursday May 25th and Tuesday June 6th. Friday May 26th we are closed due to training of staff.
Time for pick-up is extended to Wednesday May 31st.

Klicka här för att bjuda på de objekt som redan finns i katalogen för nästa auktion.

Katalogen öppnas i egen flik/fönster.

Du kan börja bjuda redan nu på Onlineauktionen 13 juni. Till katalog ▶

Onlineauktion 9 maj 18.00

Skånes Auktionsverk fick det ärorika uppdraget att sälja inventarierna från Kåseholms slott. Slottet har anor från 1640-talet då den ursprungliga grunden byggdes av den förste ägaren Johan Uhrne, därefter har slottet byggts om och renoverats. Under årens lopp har flertalet vackra möbler och föremål smyckat dess rum, i samband med försäljning av slottet kommer nu dess inventarier att säljas på auktion.Var därför med och bjud på sobra 1700-talsmålningar, praktfulla möbler och intressanta rariteter med slottsproveniens!

För konstälskaren fanns det möjlighet att införskaffa målningar och skulpturer från ett samlarhem på Österlen. Bland utbudet fanns konstnärer som Anders Österlin, Pelle Åberg, Alf Lindberg, Gerhard Wihlborg och Bror Forslund. Missa inte heller två mattor formgivna av Märta Måås-Fjetterström, "Höstmattan" och "Hästhagen".

Slutpriser ▶

Klicka här för att se fler bilder från slottet!

Utvalda klubbslag april 2017 Utvalda klubbslag från april 2017 a

Skålfat, Ming
28 000 kr
Ljusstakar, empire
14 000 kr
Ragnar Persson
10 000 kr
Vas, Meiping
55 000 kr

Utvalda klubbslag från april 2017 b

Luktdosa
12 000 kr
Samling skänkstop
17 000 kr
Fickur, Halda
30 000 kr
Pottskåp
11 000 kr

Lämna in objekt direkt i Lund

Nu är vi tillbaka i Lund igen på våra efterfrågade inlämningsdagar. Mottagning sker i Skånegårdars lokaler, Bredgatan 25 i Lund, den första fredagen i varje månad kl 13.00-15.00. Just nu är det stor efterfrågan på modern design av våra största nordiska formgivare, smycken, orientaliska objekt, keramik, porslin mm.

Datumen inför vårens inlämningsdagar är följande: 3 feb, 3 mars, 7 april, 5 maj och 2 juni.

Varmt välkomna!

Håkan Ohlson, av Sveriges Handelskamrar förordnad värderingsman Skånes Auktionsverk besöker Skåne och Blekinge

Går Ni i säljtankar men har svårigheter att frakta objekten till oss i Landskrona? Inga problem!
Skånes Auktionsverk besöker med jämna mellanrum Skånes alla hörn. Kolla här för att se när vi besöker just Ditt område!

Vi söker allt från enstaka föremål till hela hem. Modern design och retroföremål har aldrig varit hetare! Kontakta oss redan idag för konsultation på 0418-599 90 eller e-post: hakan@skanesauktionsverk.se.

Sälj genom oss och nå köpstarka kunder världen över!

Läs hela kalendariet för de orter som vi kommer att besöka

Onlineauktion 9 maj 18.00

Gillar du färg, form och omöjliga figurer? Missa då inte maj månads första Onlineauktion då vi ropar ut en samling original och litografier av Oscar Reutersvärd. Det finns även annan spännande konst som är värd att vila ögonen lite extra på, nämligen två oljemålningar av den uppskattade Vytautas Kasiulis. Glöm inte att ta en titt på avdelningen för keramik och porslin, där finns det trevliga vaser av bland annat Patrik Nordström och Gunnar Nylund samt en hel del danskt porslin i olika utformanden.

På smyckeavdelningen lockar vi med namn som Wiwen Nilsson, Ole Lynggaard och Georg Jensen. Som alltid går det bra att bjuda på mattor och textilier, orientaliskt porslin, glas, möbler och mycket mer. Det finns definitivt något för var och en hos Skånes Auktionsverk!

Slutpriser ▶

För att erbjuda våra kunder bästa service har Skånes Auktionsverk tecknat avtal med Transportbyrån, vilken fr o m 2014-03-11 tar över alla transporter av inköpt gods.

Vid varje rop kommer att tillfogas en länk för beställning av transport till
ett antal utlämningsställen (leveransnoder) i Sverige och Danmark. Bokning sker via www.transportbyran.se

Transportbyrån tillhandahåller även transporter via Posten. Bokning sker då via info@transportbyran.se

  SKÅNES AUKTIONSVERK AB RingvĂ€gen 48SE-261 41 Landskrona   Sweden

Fax +46 (0) 418 299 90www.skanesauktionsverk.seBankgiro 5746-7623BIC ESSESESS