Höstkvalitén bjöd på tio klubbslag över 100 000 kr.
Några axplock från dagens auktion. Bland konsten klubbades en oljemålning från 1600-talet av Osias Beerts krets, dessertstilleben, för 220 000 SEK. GAN, Gösta Adrian-Nilssons målning "Hockeyspelare" från 1930-talet landade på 300 000 SEK. Oljemålningen "Rönnbär" av Inge Schiöler gick för 100 000 SEK.
Bland möblerna utmärkte sig nio rop sportstugemöbler formgivna av Axel Einar Hjort, där bland annat "Utö" konsol-/biblioteksbord klubbades för hisnande 170 000 SEK.
Per Hasselbergs ljuvliga skulptur "Snöklockan" åtråddes av många och klubbades efter intensiv budgivning för 90 000 SEK. Den rumänska konstnären Demetre (Dimitri) Chiparus art deco skulptur "A slight accident" klubbades för 160 000 SEK. Även på smyckesavdelningen glimrade det till åtskilliga gånger, som mest när en ring besatt med en magnifik briljant på 2,40 ct klubbades för 130 000 SEK. På orientalikaavdelningen steg spänningen rejält då åtta kinesiska akvareller från 1600-talet slutligen landade på hela 660 000 SEK. Ett kabinettskåp från Kina klubbades för 95 000 SEK.

Art deco skulptur "A slight accident", Demetre (Dimitri) Chiparus, klubbad för 160 000 SEK.

"Snöklockan" av Per Hasselberg, klubbad för 90 000 SEK.
Kabinettskåp, Kina, klubbat för 95 000 SEK.

Oljemålning av Osias Beerts krets, klubbad för
220 000 SEK.

Oljemålning av Gösta Adrian-Nilsson (GAN), klubbad för 300 000 SEK.

Akvareller, åtta stycken, Kina, klubbade för
660 000 SEK.

"Utö" konsol-/biblioteksbord av Axel Einar Hjort, klubbat för 170 000 SEK.

Magnifik ring, klubbad för 130 000 SEK.

Oljemålningen "Rönnbär" av Inge Schiöler, klubbad för 100 000 SEK.

  SKÅNES AUKTIONSVERK AB Ringvägen 48SE-261 41 Landskrona   Sweden

Fax +46 (0) 418 299 90www.skanesauktionsverk.seBankgiro 5746-7623BIC ESSESESS