Succé och stort internationellt intresse från alla världens hörn och livlig budgivning på Höstkvalitén!

Oljemålning av Pieter van der Hem, utropspris 10.000-15.000, klubbad för 380.000 SEK.

Arne Jacobsens fåtölj "Ägget", klubbad för 95.000 SEK. Golvlampa av Alvar Aalto, slutpris 70.000 SEK.

Även om novemberlördagen utomhus mest präglades av gråväder rådde i auktionslokalen rejält högtryck och inte minst vid försäljningen av orientalikaföremålen infann sig en näst intill sydländsk prägel.

Några axplock från dagens auktion. Bland konsten klubbades Pieter van der Hems oljemålning från 1917 med motiv av segelsällskap för hela 380.000:- och för Ekaterina Nikolaevna Falileevas målning av ung kvinna med sjal, katter och samovar i trädgårdslandskap slutade buden på 110.000:-. Per Hasselbergs skulptur "Grodan" gick också långt över utrop och såldes för 100.000:-.

En uppstigande raket var Axel Ebbes kombinerade skulptur och ljusstake "Lucifer" som nådde hela 44.000:- Bland möblerna kan nämnas ett stenbord daterat 1850, vilket klubbades för 55.000:- och Arne Jacobsens fåtölj "Ägget" där den intensiva budgivningen slutade först vid hela 95.000:-. Som ett extra ljus i tillvaron såldes Alvar Aaltos golvlampa "Änglavingen" formgiven för Artek för summan 70.000:-

På orientalikaavdelningen som i traditionsenlig stil var välsorterad kan nämnas en sexkantig porslinsskål med dekor i underglasyrblått från Ming-dynastin för 65.000:- och en delvis förgylld tibetansk sittande Buddha på lotustron tillverkad under Qing dynastin, på 1700-talet för 55.000:-.

Skånes Auktionsverk vill avslutningsvis också passa på att tacka såväl alla säljare som köpare för det förtroende som givits oss i förmedlandet av föremål och kunskap i ett aldrig sinande kretslopp.

Pia Staël von Holstein med personal.

Buddha, tillverkad under Qing dynastin, på 1700-talet. Utropspris 15.000-18.000, klubbad för 55.000 SEK.

Oljemålning av Ekaterina Kachura-Falileeva, utropspris 60.000-80.000, slutpris 110.000 SEK.

"Grodan" av Per Hasselberg, med utropspriset 20.000-30.000, klubbades slutligen för 100.000 SEK.

Ljusstaken "Lucifer", av Axel Ebbe, med utropspriset 2.500 nådde hela 44.000 SEK.

Stenbord från 1850, klubbat för 55.000 SEK.

Skål, Ming-dynastin, utropspris 6.000-12.000, klubbad för 65.000 SEK, detta trots nedslipad/defekt kant.