En riktig nagelbitare i jade på vårkvalitén!
Söndagens kvalitetsauktion bjöd på stor spänning och dramatik då 537 objekt gick under klubban. Vårkvaliténs nagelbitare blev en kinesisk skål av jade från Qing dynastin (1644–1912). Utropspriset var satt tilll 10.000 SEK och efter en lång duell mellan budgivare i salen och via 13 telefoner klubbades den slutligen till Hong Kong för 350.000 SEK.

Flög iväg gjorde också mattan "Snäckorna", i gobelängteknik komponerad av Barbro Nilsson för Märta Måås-Fjetterström, till det klubbade priset av 65.000 SEK.

Nedan följer några av auktionens intressanta objekt med bilder och slutpriser. Hela slutprislistan finner du här.

Kinesisk skål i vitgrön jade, Qing dynastin (1644-1912). Märkt undertill med fyra karaktärers märke för kejsare Qianlong (1736-1795) Höjd 6.3 cm. Utropspris: 10.000 SEK, klubbad för 350.000 SEK.

1. Märta Måås-Fjetterström, klubbat pris: 65.000 SEK. 2. Sengustaviansk byrå, (Anders Scherling, hallrättsmästare i Stockholm 1771-1809) klubbad för 50.000 SEK. 3. Yrjö Edelmann “Packed grey and blue heaven” klubbad för 85.000 SEK. 4. Bordslampa “Graal” Eva Englund (1937-1998), klubbad för 17.000 SEK. 5. Skulptur i järn och glas, 1960-tal, Claire Falkenstein, klubbad för 42.000 SEK. 6. Bordspendyl, Empire, Paris omkring 1805, klubbad för 100.000 SEK. 7. Striglakors, förgyllt och gjutet silver med inskription, barock 1600-tal, klubbat för 50.000 SEK. 8. Ring i vitguld besatt med naturlig briljant på 2.33 ct, klubbad för 150.000 SEK. 9. Fåtölj av Mats Theselius för Källemo, klubbad för 49.000 SEK. 10. Oljemålning “Juletid vid Isaac Svenssons lanthandel i Mölle” av Alma Öhrström, klubbad för 32.000 SEK.