Skånes Auktionsverk bjöd åter på kvalitetsauktion med flertalet höga prisnoteringar

Bland konsten klubbades en oljemålning från 1800-talet, efter holländsk mästare, för 160 000 SEK. Oljemålningen "Auktion i södra Skåne" av Johan Johansson daterad, 1922–1923 gick för 65 000 SEK. Intresset för Axel Einar Hjorth ser ut att vara större än någonsin: konsollbordet "Utö" landade på hela 180 000 SEK och två fåtöljer tillskrivna densamme för 140 000 SEK. Det vackra och grafiska skåpet signerat Josef Frank för Firma Svenskt Tenn 1948 nådde slutpriset 95 000 SEK. Lika vackert gnistrade den ring i ceylonsafir som klubbades för 85 000 SEK. Den sällsynta "Lurblåsarna vid Jerikos murar" av Åke Holm, i detta format känd i endast tre exemplar, landade på 60 000 SEK.

Under dag två – kvalitetsauktionen är nu, tack vare det stora antalet objekt, uppdelad på två dagar – kunde följande klubbslag noteras: Ett sällsynt fint yllebroderat brudtäcke från Skåne daterat 1848, såldes för 65 000 SEK. "Munka Ljungby", röllakansmatta komponerad 1933 av Märta Måås-Fjetterström gick för 95 000 SEK. På den orientaliska avdelningen toppades budgivningen av en porslinsmålning från Kina, sen Qing eller Republik, med 140 000 SEK. En kinesisk rock gick för 55 000 SEK.

Slutpriser dag I, katalognr 1-434
Slutpriser dag II, katalognr 435-800

Oljemålning, 1800-TAL, 160 000 SEK. Oljemålning, Johan Johansson, 65 000 SEK. Åke Holm, "Lurblåsarna vid Jerikos murar", 60 000 SEK. Ring, Ceylonsafir, 85 000 SEK. Skåp Josef Frank, 95 000 SEK. Två fåtöljer, Axel Einar Hjorth tillskrivna, 140 000 SEK. Bord "Utö" Axel Einar Hjorth, 180 000 SEK. Brudtäcke, Skåne, daterat 1848, 65 000 SEK. Röllakansmatta, Märta Måås-Fjetterström , 95 000 SEK. Porslinsmålning, sen Qing-dynasti, 140 000 SEK. Traditionell rock, Kina, 55 000 SEK.