SkÄnes Auktionsverk bjöd Äter pÄ kvalitetsauktion med flertalet höga prisnoteringar

Bland konsten klubbades en oljemĂ„lning frĂ„n 1800-talet, efter hollĂ€ndsk mĂ€stare, för 160 000 SEK. OljemĂ„lningen "Auktion i södra SkĂ„ne" av Johan Johansson daterad, 1922–1923 gick för 65 000 SEK. Intresset för Axel Einar Hjorth ser ut att vara större Ă€n nĂ„gonsin: konsollbordet "Utö" landade pĂ„ hela 180 000 SEK och tvĂ„ fĂ„töljer tillskrivna densamme för 140 000 SEK. Det vackra och grafiska skĂ„pet signerat Josef Frank för Firma Svenskt Tenn 1948 nĂ„dde slutpriset 95 000 SEK. Lika vackert gnistrade den ring i ceylonsafir som klubbades för 85 000 SEK. Den sĂ€llsynta "LurblĂ„sarna vid Jerikos murar" av Åke Holm, i detta format kĂ€nd i endast tre exemplar, landade pĂ„ 60 000 SEK.

Under dag tvĂ„ – kvalitetsauktionen Ă€r nu, tack vare det stora antalet objekt, uppdelad pĂ„ tvĂ„ dagar – kunde följande klubbslag noteras: Ett sĂ€llsynt fint yllebroderat brudtĂ€cke frĂ„n SkĂ„ne daterat 1848, sĂ„ldes för 65 000 SEK. "Munka Ljungby", röllakansmatta komponerad 1933 av MĂ€rta MĂ„Ă„s-Fjetterström gick för 95 000 SEK. PĂ„ den orientaliska avdelningen toppades budgivningen av en porslinsmĂ„lning frĂ„n Kina, sen Qing eller Republik, med 140 000 SEK. En kinesisk rock gick för 55 000 SEK.

Slutpriser dag I, katalognr 1-434
Slutpriser dag II, katalognr 435-800

OljemĂ„lning, 1800-TAL, 160 000 SEK. OljemĂ„lning, Johan Johansson, 65 000 SEK. Åke Holm, "LurblĂ„sarna vid Jerikos murar", 60 000 SEK. Ring, Ceylonsafir, 85 000 SEK. SkĂ„p Josef Frank, 95 000 SEK. TvĂ„ fĂ„töljer, Axel Einar Hjorth tillskrivna, 140 000 SEK. Bord "Utö" Axel Einar Hjorth, 180 000 SEK. BrudtĂ€cke, SkĂ„ne, daterat 1848, 65 000 SEK. Röllakansmatta, MĂ€rta MĂ„Ă„s-Fjetterström , 95 000 SEK. PorslinsmĂ„lning, sen Qing-dynasti, 140 000 SEK. Traditionell rock, Kina, 55 000 SEK.