Klicka här för att bjuda på de objekt som redan finns i katalogen för nästa auktion.

Du kan börja bjuda redan nu, auktion 22 juli: Katalog

Våra köpstarka kunder söker konst och konsthantverk

Öppettider:
9 juni—19 juni, ordinarie öppettider
23 juni—18 juli,
måndag—fredag 9.00—12.00
21 juli—åter ordinarie öppettider
Opening hours:
June 9th—June 19th, open as usually
June 23rd—July 18th,
Monday—Friday 9am—12noon
July 21st—ordinary opening hours

Kontakta Pia Staël von Holstein med kollegor för konsultation, värdering och hembesök för auktion. Det går också bra att besöka oss på auktionshuset. Vi ser fram emot att få ta hand om era föremål med kunskap, erfarenhet och varsamhet.

Ring för tidsbokning och hembesök: 0418-599 90.

Vi kommer även att ha sommarauktion 22 juli kl 12.00, med visning måndag 21 juli kl 13.00—18.00 och tisdag 22 juli kl 10.00—12.00. Välkomna!

SLUTPRISER PÅ VÅRKVALITÉN 2014:

Fåtöljer, ett par, Axel Einar Hjort tillskrivna, 140 000 SEK. Skulpturgrupp, "Lurblåsarna vid Jerikos murar", Åke Holm, 60 000 SEK. Porslinsmålning, sen Qing-dynasti, 140 000 SEK. Väggbord, Gustavianskt,1700-talets senare del, 30 000 SEK. Skåp, Josef Frank, 95 000 SEK. "Fée et la Source", Mathurin Moreau, 1822–1912, Frankrike, 32 000 SEK. Bordspendyl, Empire,1800-talets början, 32 000 SEK. "Mercurius" Giovanni da Bologna, Flandern/Italien, efter, 85 000 SEK.

Med Mercurius som beskyddare över handeln bjöd Skånes Auktionsverk in till Vårkvalitén 2014!

Vårkvalitén är nu avslutad, läs mera om höjdpunkter och slutpriser här.

Om Vårkvalitén på Landskrona Direkt
Om Vårkvalitén på Barnebys blogg

Vår beskyddare "Mercurius", Giovanni da Bologna ca 1529-1608, Flandern/Italien, efter, nådde slutpriset 85 000 SEK.

Vi söker smycken och silver av Wiwen Nilsson, Torun Bülow-Hübe, Ole Lynggaard, Georg Jensen, Sigurd Persson, Atelier Borgila, Erik Fleming, Tapio Wirkkala, Karl-Heinz Sauer m.fl.
Hos oss kan du bjuda ut dina smycken och armbandsur till tjugotusen kunder på auktion kostnadsfritt.

Rolex, klubbad för 120.000:–. Solitärring, klubbad för 190.000:–. Armring, Cartier, klubbad för 20.000:–. Ring, Wiwen Nilsson, klubbad för 10.000:–

För att erbjuda våra kunder bästa service har Skånes Auktionsverk tecknat avtal med Transportbyrån, vilken fr o m 2014-03-11 tar över alla transporter av inköpt gods.

Vid varje rop kommer att tillfogas en länk för beställning av transport till
ett antal utlämningsställen (leveransnoder) i Sverige och Danmark. Bokning sker via www.transportbyran.se

Transportbyrån tillhandahåller även transporter via Posten. Bokning sker då via info@transportbyran.se

Nyhetsbrev / Newsletter

Prenumerera på de senaste nyheterna om våra auktioner
och evenemang!
Läs mer...

Subscribe to our newsletter to get the latest news about our auctions
and other events.
Read more here..

Höstkvalitén bjöd på tio klubbslag över 100 000 SEK.

Akvareller, åtta stycken, Kina, klubbade för 660 000 SEK.
Skånes Auktionsverk bjöd på en fullspäckad höstkvalité med ovanligt höga priser, där mycket låg ovanför och runt hundratusenkronorsstrecket. En av de riktiga höjdpunkterna var åtta kinesiska akvareller från 1600-talet som slutligen klubbades för hela 660 000 SEK. En annan höjdare var GAN (Gösta Adrian-Nilsson) målningen "Hockeyspelare" från 1930-talet, som klubbades för 300 000 SEK. Hela nio rop ur Axel Einar Hjorts sportstugeserie auktionerades också ut, där "Utö" konsol-/biblioteksbord utmärkte sig med ett klubbslag på 170 000 SEK. Sammanlagt klubbades på Skånes Auktionsverks Höstkvalité objekt för 7 miljoner SEK vilket gör dagens auktion till den mest framgångsrika i företagets historia!

Läs mera om andra höjdpunkter här.

Slutpriser      Final Prices

Den var lappad och lagad, den 30 cm höga porslinsfiguren föreställande barmhärtighetsgudinnan Guanyin från Dehua i Kina. Ändå var Pia Staël von Holstein beredd på att priset skulle kunna skjuta i höjden.

Under budgivningens gång steg spänningen och för inlämnarna började gåshuden alltmer ge sig till känna. Vid 500.000 kronors-strecket gick ett sus genom lokalen och ovationer hördes då klubban slutligen föll på hela 820.000:-.

Läs mer här:

Kvp/Expressen
Helsingborgs Dagblad
LandskronaDirekt
Aftonbladet

  SKÅNES AUKTIONSVERK AB Ringvägen 48SE-261 41 Landskrona   Sweden

Tel  +46 (0) 418 599 90info@skanesauktionsverk.seOrg.nr 556550-6622IBAN SE20 5000 0000 0562 3100 7286
Fax +46 (0) 418 299 90www.skanesauktionsverk.seBankgiro 5746-7623BIC ESSESESS