Stängt 5 september på Skånes Auktionsverk för företagsutveckling
We will be closed on Friday 5th of September
Onlineauktion 26 augusti Återigen fanns det möjlighet att bjuda på skulpturer, både europeiska och orientaliska, på Onlineauktionen 26 augusti. Förutom detta fanns det flertalet armbandsur, möbler, konst, keramik, kinesiskt porslin, smycken, silver, vapen, och mycket mer.

Slutpriser:

Stor efterfrågan på smycken av Wiwen Nilsson, Torun Bülow-Hübe, Ole Lynggaard, Georg Jensen, Sigurd Persson, Atelier Borgila, Erik Fleming, Tapio Wirkkala, Karl-Heinz Sauer och även antika smycken

Just nu är det stor efterfrågan på smycken av Wiwen Nilsson, Torun Bülow-Hübe, Ole Lynggaard, Georg Jensen, Sigurd Persson, Atelier Borgila, Erik Fleming, Tapio Wirkkala, Karl-Heinz Sauer och även antika smycken från 1800- och 1700-talen samt orientaliska, naturliga pärlor. Vi söker även armbandsur av Omega, Rolex, Patek Philippe, IWC, Breitling, TAG Heuer med flera. Ring för tidsbokning och hembesök av förordnad värderingsman/gemmolog FGA: 0418-599 90. Välkomna!

SÅLDA OBJEKT: Patek Philippe, 75 000 SEK. Wiwen Nilsson, 22 000 SEK. Länk, Bismarck, 11 000 SEK. Omega Railmaster, 32 000 SEK. Solitärring, 190 000 SEK. Torun Bülow-Hübe, 14 000 SEK. Rolex, 120 000 SEK.

Våra köpstarka kunder söker konst och konsthantverk. Inlämning pågår till våra auktioner.

Kontakta Pia Staël von Holstein med kollegor för konsultation, värdering och hembesök för auktion. Det går också bra att besöka oss på auktionshuset. Vi ser fram emot att få ta hand om era föremål med kunskap, erfarenhet och varsamhet.

SLUTPRISER PÅ VÅRKVALITÉN 2014:

Fåtöljer, ett par, Axel Einar Hjort tillskrivna, 140 000 SEK. Skulpturgrupp, "Lurblåsarna vid Jerikos murar", Åke Holm, 60 000 SEK. Porslinsmålning, sen Qing-dynasti, 140 000 SEK. Väggbord, Gustavianskt, 1700-talets senare del, 30 000 SEK. Skåp, Josef Frank, 95 000 SEK. "Fée et la Source", Mathurin Moreau, 1822–1912, Frankrike, 32 000 SEK. Bordspendyl, Empire,1800-talets början, 32 000 SEK. "Mercurius" Giovanni da Bologna, Flandern/Italien, efter, 85 000 SEK.

Frossa i skulpturer på Skånes Auktionsverk

Tisdagen den 12 augusti kl. 18 hölls en välfylld Onlineauktion där det fanns möjlighet att bjuda på ett stort antal skulpturer komna från ett samlarhem. Bland annat fanns verk av Sigge Berggren, Helge Högbom, Axel Olsson och Jens Jakob Bregnö. Den som ville införskaffa nya möbler kunde välja bland ett gediget sortiment och som alltid fanns det konst, silver, smycken, keramik, kinesiskt porslin, textilier och allehanda rariteter.

Slutpriser

Med Mercurius som beskyddare över handeln bjöd Skånes Auktionsverk in till Vårkvalitén 2014!

Vårkvalitén är nu avslutad, läs mera om höjdpunkter och slutpriser här.

Om Vårkvalitén på Landskrona Direkt
Om Vårkvalitén på Barnebys blogg

Vår beskyddare "Mercurius", Giovanni da Bologna ca 1529-1608, Flandern/Italien, efter, nådde slutpriset 85 000 SEK.

För att erbjuda våra kunder bästa service har Skånes Auktionsverk tecknat avtal med Transportbyrån, vilken fr o m 2014-03-11 tar över alla transporter av inköpt gods.

Vid varje rop kommer att tillfogas en länk för beställning av transport till
ett antal utlämningsställen (leveransnoder) i Sverige och Danmark. Bokning sker via www.transportbyran.se

Transportbyrån tillhandahåller även transporter via Posten. Bokning sker då via info@transportbyran.se

Nyhetsbrev / Newsletter

Prenumerera på de senaste nyheterna om våra auktioner
och evenemang!
Läs mer...

Subscribe to our newsletter to get the latest news about our auctions
and other events.
Read more here..

Höstkvalitén bjöd på tio klubbslag över 100 000 SEK.

Akvareller, åtta stycken, Kina, klubbade för 660 000 SEK.
Skånes Auktionsverk bjöd på en fullspäckad höstkvalité med ovanligt höga priser, där mycket låg ovanför och runt hundratusenkronorsstrecket. En av de riktiga höjdpunkterna var åtta kinesiska akvareller från 1600-talet som slutligen klubbades för hela 660 000 SEK. En annan höjdare var GAN (Gösta Adrian-Nilsson) målningen "Hockeyspelare" från 1930-talet, som klubbades för 300 000 SEK. Hela nio rop ur Axel Einar Hjorts sportstugeserie auktionerades också ut, där "Utö" konsol-/biblioteksbord utmärkte sig med ett klubbslag på 170 000 SEK. Sammanlagt klubbades på Skånes Auktionsverks Höstkvalité objekt för 7 miljoner SEK vilket gör dagens auktion till den mest framgångsrika i företagets historia!

Läs mera om andra höjdpunkter här.

Slutpriser      Final Prices

Den var lappad och lagad, den 30 cm höga porslinsfiguren föreställande barmhärtighetsgudinnan Guanyin från Dehua i Kina. Ändå var Pia Staël von Holstein beredd på att priset skulle kunna skjuta i höjden.

Under budgivningens gång steg spänningen och för inlämnarna började gåshuden alltmer ge sig till känna. Vid 500.000 kronors-strecket gick ett sus genom lokalen och ovationer hördes då klubban slutligen föll på hela 820.000:-.

Läs mer här:

Kvp/Expressen
Helsingborgs Dagblad
LandskronaDirekt
Aftonbladet

  SKÅNES AUKTIONSVERK AB Ringvägen 48SE-261 41 Landskrona   Sweden

Tel  +46 (0) 418 599 90info@skanesauktionsverk.seOrg.nr 556550-6622IBAN SE20 5000 0000 0562 3100 7286
Fax +46 (0) 418 299 90www.skanesauktionsverk.seBankgiro 5746-7623BIC ESSESESS