Klicka här för att bjuda på de objekt som redan finns i katalogen för nästa auktion.

Katalogen öppnas i egen flik/fönster.

Du kan börja bjuda redan nu på Onlineauktionen 6 september. Till katalog ▶

Sommarens klubbslag, ett urval objekt som sålts för höga priser

Håkan Ohlson, av Sveriges Handelskamrar förordnad värderingsman Skånes Auktionsverk besöker Skåne och Blekinge

Går Ni i säljtankar men har svårigheter att frakta objekten till oss i Landskrona? Inga problem!
Skånes Auktionsverk besöker med jämna mellanrum Skånes alla hörn. Kolla här för att se när vi besöker just Ditt område!

Vi söker allt från enstaka föremål till hela hem. Modern design och retroföremål har aldrig varit hetare! Kontakta oss redan idag för konsultation på 0418-599 90 eller e-post: hakan@skanesauktionsverk.se.

Sälj genom oss och nå köpstarka kunder världen över!

Läs hela kalendariet för de orter som vi kommer att besöka

Onlineauktion 23 augusti 18.00

Det finns många vackra ting där ute i världen, och flertalet har hittat till Skånes Auktionsverk. Ett stort utbud av kvalitetsobjekt presenterades på Onlineauktionen, bland annat en magnifik ring med en blåviolett tanzanit. Det fanns även ett urval läckra guldsmycken, en exceptionell bismarcklänk, ett klassiskt armband från Cartier. På konstavdelningen presenterade vi målningar och litografier av Bengt Lindström, verk av Claude Venard och Pelle Åberg samt en storslagen målning av Sven Walberg. Väl värda att nämnas är också flera möbler designade av Josef Frank för Svenskt Tenn.

Den vars hjärta klappar lite extra för silverföremål fick inte missa en handciselerad oblatask från 1600-talet. Det fanns även kuverttallrikar i silver och snygga tumlare tillverkade av Rey Urban. Till utbudet hörde även kinesiskt porslin, mattor och textilier, keramik, modern design och mer därtill!

Slutpriser ▶

Läs Mearto´s artikel om några utvalda objekt ur auktionen ▶

För att erbjuda våra kunder bästa service har Skånes Auktionsverk tecknat avtal med Transportbyrån, vilken fr o m 2014-03-11 tar över alla transporter av inköpt gods.

Vid varje rop kommer att tillfogas en länk för beställning av transport till
ett antal utlämningsställen (leveransnoder) i Sverige och Danmark. Bokning sker via www.transportbyran.se

Transportbyrån tillhandahåller även transporter via Posten. Bokning sker då via info@transportbyran.se

  SKÅNES AUKTIONSVERK AB Ringvägen 48SE-261 41 Landskrona   Sweden

Fax +46 (0) 418 299 90www.skanesauktionsverk.seBankgiro 5746-7623BIC ESSESESS