Vi håller stängt på måndag 1 maj.
We are closed on Monday 1st of May.
Klicka här för att bjuda på de objekt som redan finns i katalogen för nästa auktion.

Katalogen öppnas i egen flik/fönster.

Du kan börja bjuda redan nu på Onlineauktionen 9 maj. Till katalog ▶

Onlineauktion 25 april 18.00

Lisa Larson är en av Sveriges mest hyllade keramiker, på onlineauktionen finns en samling av hennes figuriner som nu letar efter nya hem! Där finns ABC-flickor, hundar, rävar, zebror, lejon och mycket mer! Den som missade påskens godbitar kan mycket väl hitta nya bland auktionens utbud av exklusiva fickur, brännförgyllda empireljusstakar, bordspendyler och reseur samt vackra silverföremål.

Jules Schyl, med sina kubistiskt expressiva målningar, är älskad av många och på auktionen erbjuder vi två ljuvliga blomsterstilleben. Nämnas bör även att vi har en avdelning med fin orientalisk keramik från 1100-talet och framåt. Föremålen kommer från ett samlarhem i Lund och där ingår även mytologiska bronsfigurer, rökelsekar, skålar och en utsökt Meipingvas med celadonglasyr.

Välkommen på visning måndag 24 april kl. 13-19. Onlineauktionen startar tisdag 25 april kl. 18

Slutpriser ▶

Utvalda klubbslag mars 2017 Utvalda klubbslag från mars 2017 a

Ester Almqvist
26 000 kr
Vicke Lindstrand
24 000 kr
Tora Vega Holmström
30 000 kr
Ole Lynggaard
22 000 kr

Utvalda klubbslag från mars 2017 b

Lisa Larson
6 000 kr
Marc Chagall
60 000 kr
Henry Walter Klein
24 000 kr

Lämna in objekt direkt i Lund

Nu är vi tillbaka i Lund igen på våra efterfrågade inlämningsdagar. Mottagning sker i Skånegårdars lokaler, Bredgatan 25 i Lund, den första fredagen i varje månad kl 13.00-15.00. Just nu är det stor efterfrågan på modern design av våra största nordiska formgivare, smycken, orientaliska objekt, keramik, porslin mm.

Datumen inför vårens inlämningsdagar är följande: 3 feb, 3 mars, 7 april, 5 maj och 2 juni.

Varmt välkomna!

Håkan Ohlson, av Sveriges Handelskamrar förordnad värderingsman Skånes Auktionsverk besöker Skåne och Blekinge

Går Ni i säljtankar men har svårigheter att frakta objekten till oss i Landskrona? Inga problem!
Skånes Auktionsverk besöker med jämna mellanrum Skånes alla hörn. Kolla här för att se när vi besöker just Ditt område!

Vi söker allt från enstaka föremål till hela hem. Modern design och retroföremål har aldrig varit hetare! Kontakta oss redan idag för konsultation på 0418-599 90 eller e-post: hakan@skanesauktionsverk.se.

Sälj genom oss och nå köpstarka kunder världen över!

Läs hela kalendariet för de orter som vi kommer att besöka

Onlineauktion 11 april 18.00

Onlineauktionen den 11 april bjöd på klassiska antikviteter blandat med kuriosa från när och fjärran. Inred hemmet med vackra Lindomestolar och tidsenliga rokokomöblemang. Den som var på jakt efter kvalitetsmöbler med god proveniens fick inte missa ett Stockholmsarbete i form av en byrå signerad Gustaf Foltiern. Byrån har stått på familjen Posses herrgård på Dala Säteri i Skaraborgs län.

Det fanns även trevliga silverföremål att pryda hemmets hörnor och vrår med. Till utbudet hörde även modern design, smycken, textilier, konst, keramik, orientalika och mycket mer.

Slutpriser ▶

För att erbjuda våra kunder bästa service har Skånes Auktionsverk tecknat avtal med Transportbyrån, vilken fr o m 2014-03-11 tar över alla transporter av inköpt gods.

Vid varje rop kommer att tillfogas en länk för beställning av transport till
ett antal utlämningsställen (leveransnoder) i Sverige och Danmark. Bokning sker via www.transportbyran.se

Transportbyrån tillhandahåller även transporter via Posten. Bokning sker då via info@transportbyran.se

  SKÅNES AUKTIONSVERK AB Ringvägen 48SE-261 41 Landskrona   Sweden

Fax +46 (0) 418 299 90www.skanesauktionsverk.seBankgiro 5746-7623BIC ESSESESS