Börja bjuda redan nu inför nästa Onlineauktion!
Publicerade objekt till kommande auktion hittar ni här.

Charmiga möbler och stilsäkra smycken - Onlineauktion 22 april

Vi avslutar april månad med en gedigen onlineauktion, med ett stort utbud av möbler, textilier, smycken, silver, kinesiskt porslin, keramik, armbandsur och allehanda ting. Kom igång med vårstädningen av hemmet – ut med det gamla, och in med något nytt, trevligt och charmigt!
Tisdag 22 april kl. 18 startar auktionen. Visning äger rum måndag 21 april kl. 13-17. Observera den förkortade visningstiden!

Slutpriser:

Pia Staël von Holstein, VD Skånes Auktionsverk och medverkande expert i Antikrundan i SVT

För att tillgodose en förväntansfull internationell kundkrets söker vi konst, antikviteter och modern design av hög kvalitet. Vi söker särskilt orientaliskt porslin och konsthantverk, skulpturer, smycken, armbandsur och antika mattor.
Ring idag på 0418-59990 eller via e-post till info@skanesauktionsverk.se. Tveka inte att kontakta oss. Med långvarig kunskap, förtroende och tradition står vi till Ert förfogande.

Pia Staël von Holstein med kollegor

Våra köpstarka kunder söker konst och konsthantverk

Kontakta Pia Staël von Holstein med kollegor för konsultation, värdering och hembesök för auktion. Det går också bra att besöka oss på auktionshuset. Vi ser fram emot att få ta hand om era föremål med kunskap, erfarenhet och varsamhet.

Ring för tidsbokning på 0418-599 90. Vi finns på Ringvägen 48, Landskrona. Hjärtligt välkomna!

KLUBBAT PÅ HÖSTKVALITÉN 2013: Åtta kinesiska akvareller, 660 000 SEK. Oljemålning, "Rönnbär" av Inge Schiöler, 100 000 SEK. Kinesisk kruka, Kina Qing dynastin 16 000 SEK. Bröllopspokal med lock, 1700-tal, 9 000 SEK. Art deco skulptur "A slight accident", Demetre (Dimitri) Chiparus, 160 000 SEK. Reseur, 1800-talets andra hälft, 36 000 SEK. Byrå, Ludwig Neijber d.y. 32 000 SEK. Nomadmatta, omkring 1900, 11 000 SEK. Skulptur, "Snöklockan", Per Hasselberg, 90 000 SEK. Bordsdekorationer i silver, 24 000 SEK. Fåtölj "Utö", Axel Einar Hjort, 46 000 SEK. Oljemålning GAN (Gösta Adrian-Nilsson), 300 000 SEK.

Vi söker smycken och silver av Wiwen Nilsson, Torun Bülow-Hübe, Ole Lynggaard, Georg Jensen, Sigurd Persson, Atelier Borgila, Erik Fleming, Tapio Wirkkala, Karl-Heinz Sauer m.fl.
Hos oss kan du bjuda ut dina smycken och armbandsur till tjugotusen kunder på auktion kostnadsfritt.

Rolex, klubbad för 120.000:–. Solitärring, klubbad för 190.000:–. Armring, Cartier, klubbad för 20.000:–. Ring, Wiwen Nilsson, klubbad för 10.000:–

För att erbjuda våra kunder bästa service har Skånes Auktionsverk tecknat avtal med Transportbyrån, vilken fr o m 2014-03-11 tar över alla transporter av inköpt gods.

Vid varje rop kommer att tillfogas en länk för beställning av transport till
ett antal utlämningsställen (leveransnoder) i Sverige och Danmark. Bokning sker via www.transportbyran.se

Transportbyrån tillhandahåller även transporter via Posten. Bokning sker då via info@transportbyran.se

Nyhetsbrev / Newsletter

Prenumerera på de senaste nyheterna om våra auktioner
och evenemang!
Läs mer...

Subscribe to our newsletter to get the latest news about our auctions
and other events.
Read more here..

Höstkvalitén bjöd på tio klubbslag över 100 000 SEK.

Akvareller, åtta stycken, Kina, klubbade för 660 000 SEK.
Skånes Auktionsverk bjöd på en fullspäckad höstkvalité med ovanligt höga priser, där mycket låg ovanför och runt hundratusenkronorsstrecket. En av de riktiga höjdpunkterna var åtta kinesiska akvareller från 1600-talet som slutligen klubbades för hela 660 000 SEK. En annan höjdare var GAN (Gösta Adrian-Nilsson) målningen "Hockeyspelare" från 1930-talet, som klubbades för 300 000 SEK. Hela nio rop ur Axel Einar Hjorts sportstugeserie auktionerades också ut, där "Utö" konsol-/biblioteksbord utmärkte sig med ett klubbslag på 170 000 SEK. Sammanlagt klubbades på Skånes Auktionsverks Höstkvalité objekt för 7 miljoner SEK vilket gör dagens auktion till den mest framgångsrika i företagets historia!

Läs mera om andra höjdpunkter här.

Slutpriser      Final Prices

Den var lappad och lagad, den 30 cm höga porslinsfiguren föreställande barmhärtighetsgudinnan Guanyin från Dehua i Kina. Ändå var Pia Staël von Holstein beredd på att priset skulle kunna skjuta i höjden.

Under budgivningens gång steg spänningen och för inlämnarna började gåshuden alltmer ge sig till känna. Vid 500.000 kronors-strecket gick ett sus genom lokalen och ovationer hördes då klubban slutligen föll på hela 820.000:-.

Läs mer här:

Kvp/Expressen
Helsingborgs Dagblad
LandskronaDirekt
Aftonbladet

  SKÅNES AUKTIONSVERK AB Ringvägen 48SE-261 41 Landskrona   Sweden

Tel  +46 (0) 418 599 90info@skanesauktionsverk.seOrg.nr 556550-6622IBAN SE20 5000 0000 0562 3100 7286
Fax +46 (0) 418 299 90www.skanesauktionsverk.seBankgiro 5746-7623BIC ESSESESS