Skandinavisk möbeldesign är hetare än någonsin

På den kommande onlineauktionen kan vi erbjuda flertalet jakarandamöbler från designer som Severin Hansen, Eric Merthen och Nils Jonsson. Det finns även en fåtölj av Bruno Mathsson och en matgrupp av Carl Malmsten som söker nya hem.

På konstavdelningen kan vi locka med fem litografiska blad ur serien "The Astra Set" av Jim Dine. Samtliga signerade och daterade 1985. Ett annat spännande konstverk på auktionen är en oljemålning av Torsten Ridell med en geometrisk komposition i svart och vitt.

Så här i examenstider kan vi erbjuda fina studentpresenter från smyckeavdelningen. Välj bland gedigna guldlänkar, diamantringar, örhängen och pärlhalsband. Det finns även stilrena armbandsur från bland annat Omega och Longines.

Som alltid finns det en härlig blandning med allt ifrån exklusiva unikat till enklare vardagsföremål. Var med och buda på kinesiska vaser, marmeladburkar från Arabia, belysning från Ateljé Lyktan och silverbestick från Finland.

Välkommen på visning måndag 27 maj kl. 13-19. Onlineauktionen startar tisdag 28 maj kl. 18.

Till Katalogen

sälj på onlineauktion

Sälj dina rariteter på våra populära Onlineauktioner till en stark köpkrets världen över. Vi ombesörjer allt från enstaka föremål till samlingar och hela hem.

SÄLJ DITT GULD PÅ AUKTION

Slutpriser från vänster:    Guldmedalj, klubbslag 8,500 kr.    Smaragd och diamantring, klubbslag 100,000 kr.    Damarmbandsur, Omega, klubbslag 7,000 kr.    Opal och diamantring, klubbslag 30,000 kr.    Wiwen Nilsson, halssmycke, klubbslag 18,000 kr.

Det är stor efterfrågan på exklusiva smycken och objekt av guld! Sälj med halverad provision, löpande på våra Onlineauktioner, till en köpstark kundkrets världen över.

Kontakta oss för konsultation:
Telefon: 0418-599 90
E-mail: info@skanesauktionsverk.se

PRIVACY POLICY
We have adapted our policy for how we handle our customers' personal data in accordance with the GDPR regulation. Please take a look at our Privacy Policy here.

INTEGRITETSPOLICY
Vi har anpassat vår policy för hur vi hanterar våra kunders personuppgifter i enlighet med den nya EU-lagen GDPR. Läs vår integritetspolicy här.