ONLINEAUKTION 8 JANUARI

Det går bra att redan nu gå in och se de inledande objekten inför vår första Onlineauktion nästa år.

Till Katalogen

utökad öppettid

På grund av att vi håller stängt under mellandagarna så utökar vi våra öppettider onsdagen 19/12 till kl 19.00.

Årets sista onlineauktion går av stapeln! Har du fortfarande julklappar att inhandla är detta chansen att hitta dom där riktigt speciella gåvorna.

Skånes Auktionsverk har fått uppdraget att sälja ett stort utbud av kinesiskt porslin och orientalika från samlaren Börje Forsell i Göteborg. Samlingen innehåller keramik och konsthantverk som sträcker sig från 1200-talet fram till våra dagar.

Skäm bort dig själv eller någon du tycker om, på smyckeavdelningen kan vi erbjuda inte mindre än tre olika Rolex-armbandsur. Det finns även vackra guld- och diamantsmycken samt fina lås av Ole Lynggaard.

För den som letar efter de där speciella inredningsdetaljerna finns det möjlighet att införskaffa stolar designade av Charles & Ray Eames. Kanske behövs det något nytt på väggarna? Se över vår konstavdelning och tjusas av målningar av Agda Holst, Per-Olof Olsson, Alexis De Leeuw och många fler.

Vill du förkovra dig i orientaliskt porslin och konsthantverk under julledigheten går det bra att buda på flertalet rop med referenslitteratur i ämnet!

Välkommen på visning måndag 17 december kl. 13-19. Onlineauktionen startar tisdag 18 december kl. 18.

God jul och gott nytt år önskar vi på Skånes Auktionsverk!

Slutpriser

PRIVACY POLICY
We have adapted our policy for how we handle our customers' personal data in accordance with the GDPR regulation. Please take a look at our Privacy Policy here.

INTEGRITETSPOLICY
Vi har anpassat vår policy för hur vi hanterar våra kunders personuppgifter i enlighet med den nya EU-lagen GDPR. Läs vår integritetspolicy här.